Prvním zádrhelem bývá rozpoznat, jestli je problém na straně ovladače, nebo na straně ovládaného zařízení. Já používám jednoduchý trik, využitelný u ovladačů s infračervenou diodou - stačí podívat se na ni skrz display digitálního fotoaparátu a stisknout nějaké tlačítko. Snímač digitálního fotoaparátu (případně telefonu) je totiž citlivý i na infračervené záření, takže pokud dioda při stisku nějaké klávesy bliká, je pravděpodobně DO funkční a problém může být na straně ovládaného přístroje.
Pokud dioda nebliká, je nějaký zádrhel v ovladači. S diagnostikováním závady je nejlépe začít tím nejjednodušším - bateriemi. Pokud nepomůže výměna (pozor - i záložní baterie mohou být vybité, doporučuji změřit voltmetrem!), zkontrolujeme a případně očistíme kontakty.
Pokud není problém v bateriích, jednoduchá řešení jsou vyčerpána a je třeba DO demontovat. Na to univerzální návod neexistuje. Čím dál méně často se setkáváme s "krabičkami" šroubovanými, protože výrobci v rámci úspor používají spojení na západky. Při neopatrné manipulaci hrozí jejich poškození a pak je potřeba řeit zpětnou montá pomocí gumiček, izolepy nebo vteřinového lepidla. Platí tedy - postupovat velmi opatrně. Lehkým prohnutím nebo zkroucením ovladače je někdy moné podle deformace odhadnout polohu západek. Jako nástroj není příli vhodný roubovák, který omačkává hrany. Jde pouít třeba platební kartu, mně se osvědčilo kytarové trsátko tloušťky 0.71mm nebo silnějí.
Vnitřnosti DO bývají jednoduché - větinou jedna deska titěného spoje v jednočipovém uspořádání, na které je zároveň integrovaná kontaktní plocha pro tlačítka. Doporučuji pomocí silné lupy zkontrolovat vechny letované spoje. U mě byl problém právě ve vylomení pájecího bodu infra diody, take stačilo očistit vodivou vrstvu a proletovat spoj.
Dobré je vyčistit i kontaktní plochu klávesnice (lihem, Ironem, čističem na displaye...). Druhý výe zmiňovaný případ byl právě problém s mokrými kontakty klávesnice, které oslintal můj tehdy malý syn při okusování ovladače :-)
Jestli ádný z uvedených postupů nevede ke kýenému cíli, pravděpodobně se odebrala do věčných loviť elektronická část ovladače, co zejména u jednočipového uspořádání je s největí pravděpodobností konečná. Lze za pár stokorun koupit univerzální DO, která v případě standardních přístrojů mohou plně nahradit původní DO. Koupě originálního ovladače bývá nákladnějí. Protoe mnoho moderních přístrojů je bez DO v podstatě nepouitelných a ceny nových přístrojů jsou mírné, bývá často pozáruční porucha ovladače záminkou ke koupi nového (lepího, úspornějího, promakanějího atd.) přístroje. Mně se doma válí jetě jedno nefunkční (aspoň zatím) DO od dvacet let staré, přesto výborné audiosestavy Technics. Ta je jetě jakoto zařízení ze staré koly plně ovladatelná i bez DO.
Pokud se necháte tímto článkem inspirovat, vdy postupujte s rozumem. Za jakékoliv kody na přístrojích a na zdraví nepřebírám zodpovědnost!
Díky, tip s trsátkem je k nezaplacení! :-)
OdpovědětVymazatDobrý den, děkuji za praktické video.
OdpovědětVymazatMám ovladač k dvb-t tuneru + dvd přehrávači model: XS-DVBT-21USB. Na desce však chybí kondenzátory C1 a C2. Poradíte prosím, kde bych mohl dohledat kapacitu chybějících kondenzátorů, abych si jej sám opravil?
Díky moc za jakoukoliv pomoc.