neděle 7. dubna 2013

Kartáč na čistění obuvi od sněhu

Také vám během zimy vadí loužičky v předsíni vzniklé roztátím zbytků sněhu na botách? Není nic jednoduššího, než si vyrobit kartáč na čištění obuvi. Podobné jsem viděl za svých pobytů ve Skandinávii, kde si se sněhem dokáží určitě dobře poradit. Letní variantu jsem viděl před hotelem v Bulharsku, kde slouží k očištění nohou od nalepeného písku po návratu z pláže (samozřejmě se liší jemností štětin kartáče :-) ). Původní "modely" mají tři kartáče - jeden zespodu a dva ze stran, ale protože se mi podařilo sehnat vyhovující kartáče s poměrně dlouhými štětinami, byla by celá sestava moc vysoká a nevzhledná. Trochu jsem tedy upravil pozici kartáčů (pouze dvou), funkčnost zůstala zachována a možná se ještě zlepšila možnost očistění špičky a paty. Fotka napoví víc než spousta textu...



Největším problémem se ukázalo shánění vhodných kartáčů. Některé měly vyhovující tvrdost štětin, ale ty byly příliš dlouhé, takže by vzniklo příliš velké monstrum. S kratšími štětinami se zase vyrábějí spíš měkké smetáky na domácí úklid nebo naopak velmi tvrdé "šůrováky". Příliš měkké štěniny by měly špatnou čistící schopnost, tvrdé by zase mohly poškozovat obuv. Radši jsem se vyhnul i kartáčům s plastovou deskou kvůli montáži. Kromě vlastních kartáčů jsou potřeba už jenom dvě užší prkénka a vruty vhodné délky. Doporučoval bych nejdřív vše zhruba přiměřit a potom přišroubovat vždy pouze jedním vrutem, aby šlo podle potřeby doladit úhel kartáčů a následně přišroubovat kartáče napevno.
Při používání záleží na podkladu, jestli nebude kartáč ujíždět - mohlo by pomoci použití třeba gumových nožiček, nebo lehce vyčnívajících hřebíčků (vrutů).
I když letošní zimu zase tolik sněhu v našem regionu nenapadlo, kartáč se velmi osvědčil...

1 komentář:

  1. Tohle je perfektní věc. Stejný kartáč byl i u východu z turistické stezky na Aljašce. Byly tam hrubé štětiny, takže s tím šlo uschlé bláto pěkně dolů.

    OdpovědětVymazat